Nić widmo (RECENZJA)

admin Październik 12, 2018 Wyświetlenia 315

Najnowszy film Paula Thomasa Andersona „Nić widmo” to historia słynnego, londyńskiego krawca Reynolds’a Woodcock’a (Daniel Day-Lewis), który wraz ze swoją siostrą (Lesley Manville), obraca się w centrum brytyjskiej mody, w powojennych latach 50. Z ich strojów korzystają członkowie rodziny królewskiej, a także gwiazdy filmowe.

Reynolds Woodcock to geniusz krawieckiego rzemiosła, którego perfekcyjnie wykonane kreacje noszą najbardziej wytworne brytyjskie damy. Jednak krawiec ten, płaci za to cenę, będąc niewolnikiem swojego perfekcjonizmu. Jego sztywne życie podlega regułom ustalającym co i o jakiej porze ma jeść, oraz jak ma przebiegać dzień i praca. Nad utrzymaniem tego wszystkiego czuwa podobna do niego i równie oschła jego siostra Cyril.

Nić widmo - ehq.pl

Cały ten porządek Woodcocka burzy przypadkiem poznana kelnerka Alma (Vicky Krieps), dla której słynny krawiec przesunie swoje granice.

Dla Almy świat Woodcocka jest jak z innej planety, rządzącej się swoimi prawami. Początkowo dziewczyna stara się dostosować do ścisłych reguł panujących w pracowni krawieckiej, jednak z czasem to ona zaczyna przejmować inicjatywę stając się jednocześnie główną bohaterką filmu.
Przez Almę poznajemy świat Woodcocka, który jest panem krainy, w której się znalazła. Jest on dla niej wyzwaniem, przeszkodą, motywacją, misją, motorem jej przemiany.

Nić widmo - ehq.pl

Reynolds Woodcock z podobną siłą fascynuje, co odpycha. Jego kunszt, dający światu przepiękne suknie, wprowadzające baśniowy nastrój do szarej rzeczywistości, wzbudza podziw i zachwyt.

Jest też druga strona medalu – jego ascetyczny brak uczuć, anemiczny brak empatii oraz kliniczny narcyzm połączony z licznymi nerwicami natręctw, po prostu mierzi i odpycha.

Nić widmo - ehq.pl

Day-Lewis z niezwykłą dokładnością oddaje nieobliczalność stanu emocjonalnego naszego bohatera, choćby poprzez spojrzenie czy grymas twarzy. Wydaje się być jednym z nielicznych aktorów w historii, który osiągnął taki poziom gry aktorskiej, która na pewno przejdzie do historii i będzie studiowana przez studentów szkół filmowych.

Wysoki poziom aktorstwa prezentuje również Vicky Krieps.

Alma, początkowo niepewna siebie kelnerka, zagubiona i wystraszona w zimnym świecie Woodcocka. Z czasem ucząc się w nim poruszać i przejmować stery, odciśnie swoje piętno na życiu i dziełach swego mistrza. Krieps od początku filmu elektryzuje swoim urokiem, z czasem prezentując swoją bardziej zadziorną i dojrzalszą twarz.

Nić widmo - ehq.pl

Podsumowując.

“Nić widmo” fascynująco obrazuje zderzenie pierwiastków kobiecych i męskich, sztuki i miłości, pasji i namiętności. Gdzie wiele scen przepełnione jest erotycznym napięciem, a pomimo tego nie ma ani jednej sceny z seksem, nagością, a sceny z pocałunkami są dozowane oszczędnie i przemyślanie.
Klimatyczne sceny, z pięknymi kreacjami, budują zmysłową atmosferę podsycaną piękną fortepianową muzyką Johnny’ego Greenwooda.
To dzieło filmowe to niewątpliwie uczta dla ducha i umysłu, z grą aktorską na najwyższym poziomie. Po obejrzeniu, na pewno zostanie w umyśle widza na dłużej.
Dla koneserów dobrego kina, “Nić widmo” zdecydowanie jest pozycją obowiązkową.

Zobacz cały film

Categories

Skomentuj

Twoje imię *
Wpisz imię które będzie widoczne w komentarzu
Email *
Twój adres e-mail nie będzie widoczny
Twoja strona www (opcjonalnie)